Dni Twierdzy na Wyspach

VI Dni Twierdzy na Wyspach „Operacja Nie Do Pomyślenia” 2016

VI Dni Twierdzy na Wyspach za nami. Było wybuchowo!

Za nami kolejna edycja ?Dni Twierdzy na Wyspach?. Nasze muzeum od samego początku jest głównym pomysłodawcą wydarzenia oraz współorganizatorem- obok Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.  Za nami kilka ciekawie spędzonych dni i wiele nieprzespanych nocy podczas przygotowań.

Dni Twierdzy 2016 przeszły do historii. W Świnoujściu gościli historycy, weterani, reżyserzy oraz rekonstruktorzy, z którymi udało nam się stworzyć kapitalną inscenizację na plaży obok Wiatraka.

Być może tegoroczna impreza będzie preludium do nakręcenia na świnoujskich wyspach serialu, którego akcja będzie mieć miejsce w wojennych realiach. Krzysztof Zbieranek, filmowiec i reżyser, współpracownik m.in.  Patryka Vegi, podczas sobotniego widowiska historycznego na plaży cielił się w rolę jednego z narratorów.

– Świnoujskie plenery to wręcz wymarzony plan filmowy dla produkcji, której akcja miałaby miejsce podczas II wojny światowej. Dni Twierdzy były okazją do przeglądu tutejszych miejsc i obiektów. Są imponujące! Jest plan, żeby nakręcić w Świnoujściu serial o tematyce wojennej- mówi K. Zbieranek.

Jest i potencjał ludzki, co od lat udowadniają pasjonaci  historii z miasta nad Świną. Podczas Dni Twierdzy mogliśmy obejrzeć na żywo inscenizację bitwy, która nigdy się nie odbyła. Desant sił aliantów na naszym Wybrzeżu i walka z Armią Czerwoną mogłyby mieć miejsce, gdyby opracowany na polecenie Churchilla brytyjski plan ataku na ZSRR doszedł do skutku.

– Przyjęliśmy scenariusz, w którym spełniły się marzenia polskiego podziemia ? tłumaczy Martyna Napart ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. ? W widowisku brali udział zarówno rekonstruktorzy, jak i polscy żołnierze. Desant z kutrów desantowych zorganizowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, a spadochroniarze, którzy wylądowali na naszej plaży, to zawodowcy z elitarnej jednostki, którzy wykonują skoki nawet z wysokości 12 kilometrów. Tym razem wcielili się w żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej która podczas II wojny światowej została uformowana na Zachodzie ? tłumaczy M. Napart.

Jaki był wynik starcia? Radziecka linia obrony została przełamana a czerwonoarmiści ukryci wewnątrz bunkra zginęli. Impet ataku aliantów wstrzymał jednak radziecki czołg T-35/85, który zniszczył amerykańskiego Shermana M4. Sytuację uratowali żołnierze Armii Krajowej, którzy w ostatniej fazie bitwy zaatakowali tyły Sowietów.

Chociaż bitwa przyciągnęła największą widownię, to w ramach Dni Twierdzy odbyło się wiele innych wydarzeń. Piotr Laskowski w Forcie zachodnim opowiadał historię nalotu brytyjskich lancasterów na świnoujski port, którą  opisał w swojej książce ?Nalot na Lutzowa?, a Michał Rembas promował cieszącą się już sporą popularnością książkę „Bitwa o Szczecin”. W Forcie Gerharda mogliśmy posłuchać historii żołnierzy-kleryków, którzy służyli w latach 60. w Bateriach Artylerii Stałej. Z kolei paradę ulicami Świnoujścia poprowadził komandor Józef Czerwiński, który w wieku 15 lat został partyzantem w 27. Wołyńskiej Dywizji AK, a później żołnierzem 1. Armii Wojska Polskiego. Jego szlak bojowy wiódł z Wołynia aż po Berlin.

Organizatorem Dni Twierdzy na Wyspach 2016 była Świnoujska Organizacji Turystycznej. Głównym pomysłodawcą imprezy która odbywa się nie przerwanie od 6 lat jest Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża które ma swoją siedzibę w Forcie Gerharda. Głównym sponsorem imprezy był Gaz-System S.A. Patronat medialny nad imprezą sprawował ?Kurier Szczeciński?.

Program VI Dni Twierdzy na Wyspach 2016
9-11. września 2016 r.

PIĄTEK
(9 września 2016)

12:00- 18:00 Dzień otwarty Fortu Gerharda (wolne datki dla Tomusia Cieciorko).

12:00 Otwarcie wystawy: „Codzienna służba w Bateriach Artylerii Stałej – żołnierze klerycy rocznika 1965-67”. ( Fort Gerharda) Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni / Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

12:30 Baterie Artylerii Stałej – obrońcy polskiego wybrzeża – prezentacja Arkadiusza Woźniakowskiego ( Fort Gerharda).

14:00 Turniej łuczniczy o puchar Fortu Anioła ( Fort Anioła).


SOBOTA
(10 września 2016)

11:00- 18:00 Dzień otwarty Fortu Zachodniego (wolne datki dla Tomusia Cieciorko)

11:30-12:30 Parada historyczna ulicami miasta ( Plac Kościelny- Piłsudskiego- Promenada- Aleja Interferie) .

12:30- 13:00 Koncert zespołu Pipes & Drums ( muszla koncertowa).

12:00 -17:00 Zimna Wojna- wystawa plenerowa Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu ( wejście na plaże na wysokości tzw. wschodniej patelni) .

14:00- 16:00 Widowisko historyczne: Operacja „Nie Do Pomyślenia”
(Operation Unthinkable) – plaża na wysokości wiatraka.

16:30 Pokazy dynamiczne czołgów i pojazdów historycznych
(plaża przy wiatrku).

18:00 Promocja książki Piotra Laskowskiego „Nalot na Lutzowa” (Fort Zachodni).

19:00 Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem – „Bitwa o Szczecin”.

20:00 Kino pod gwiazdami – dziedziniec Fortu Zachodniego.

24:00 Zwiedzanie specjalne PODZIEMNEGO MIASTA
(obowiązuje rezerwacja miejsc tel. 789072244 ).

 

NIEDZIELA
(11 września 2016)

11:00-15:00 Dzień otwarty Remizy Artyleryjskiej ( Towarzystwo Przyjaciół Fortu- wolne datki dla Tomusia Cieciorko).

15:00 Wycieczka rowerowa do Baterii Miellin ( zbiórka na stacji benzynowej Shell).

 

Głównym organizatorem Dni Twierdzy jest Świnoujska Organizacja Turystyczna

 

Współorganizatorzy:


Fort Gerharda, OSiR Wyspiarz
Flotylla Obrony Wybrzeża

Patronat Honorowy Prezydent Miasta Świnoujście

 

Sponsor Główny

GAZ-SYSTEM S.A.