Dni Twierdzy na Wyspach

Dni Twierdzy na Wyspach. Ave Cezar!

Gladiatorzy w pocie i krwi będą walczyć o złoty laur najpiękniejszej kobiety. Rzymski Legion XXI zmierzy się z barbarzyńcami, którzy na świnoujskiej plaży, niemal jak słynni Galowie, założą obóz, aby trwać w oporze przeciw Cezarowi. W dniach 7-10 września, Świnoujście, za sprawą VII Dni Twierdzy na Wyspach przeniesie się w czasy starożytnego Rzymu! Gladiatorzy! Gladiusy w dłoń! Tarcze w dłoń!

Dni Twierdzy na Wyspach to impreza, która odbywa się w Świnoujściu już po raz siódmy. Głównym organizatorem święta twierdzy jest Świnoujska Organizacja Turystyczna. Wydarzenie ma rozwijać turystykę kulturową na wyspach i pokazywać, że Świnoujście jest atrakcyjne nie tylko w środku lata.

W 2017 roku impreza będzie miała wyjątkowy charakter, bo przeniesie uczestników i widzów wydarzenia w czasy starożytnego Rzymu. Tuż przy świnoujskiej plaży, w okolicach wiatraka, swój obóz rozbiją Rzymianie, którzy staną w szranki z barbarzyńcami. Poza pokazem bitewnym, w rzymskim obozie będzie można niemal przez cały dzień podziwiać życie sprzed niemal 2000 lat. Warto dodać, że na potrzeby widowiska, na świnoujskiej plaży zostanie zbudowana rybacka osada, która będzie tłem głównego wydarzenia.

– Będzie palisada z bramą, rybackie checze, a nawet studnia – opowiada Marcin Ossowski z Fortu Gerharda, który odpowiada za scenografię widowiska. – Wioska będzie wznoszona przez blisko dwa tygodnie po kierownictwem Zbigniewa Nowickiego, który budował podobne scenografie podczas poprzednich wydarzeń.

Warto dodać, że poza „rzymską” sobotą, w trakcie święta świnoujskiej twierdzy organizowane będą także inne przedsięwzięcia. Gospodarze obiektów historycznych otworzą swoje obiekty bezpłatnie w wybrane dni i zorganizują dodatkowe atrakcje: nocne zwiedzanie Podziemnego Miasta, czy specjalna wystawa organizowana przez pasjonatów z Remizy Artyleryjskiej. Dodatkowo organizatorzy przygotowali wycieczki po twierdzy i jej tajemnicach, a nawet konferencję podczas której odbędą się dyskusje nad sposobem zagospodarowania obiektów historycznych na cele turystyki. – Każdy znajdzie coś w tym czasie dla siebie! – mówi Piotr Piwowarczyk, ze Świnoujskiej Organizacji turystycznej. – Historia jest fascynująca!

Głównym sponsorem wydarzenia jest Gaz System S.A.