VI Dni Twierdzy na Wyspach za nami. Było wybuchowo!
Za nami kolejna edycja ?Dni Twierdzy na Wyspach?. Nasze muzeum od samego początku jest głównym pomysłodawcą wydarzenia oraz współorganizatorem- obok Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Za nami kilka ciekawie spędzonych dni i wiele nieprzespanych nocy podczas przygotowań.
Dni Twierdzy 2016 przeszły do historii. W Świnoujściu gościli historycy, weterani, reżyserzy oraz rekonstruktorzy, z którymi udało nam się stworzyć kapitalną inscenizację na plaży obok Wiatraka.
Być może tegoroczna impreza będzie preludium do nakręcenia na świnoujskich wyspach serialu, którego akcja będzie mieć miejsce w wojennych realiach. Krzysztof Zbieranek, filmowiec i reżyser, współpracownik m.in. Patryka Vegi, podczas sobotniego widowiska historycznego na plaży cielił się w rolę jednego z narratorów.
– Świnoujskie plenery to wręcz wymarzony plan filmowy dla produkcji, której akcja miałaby miejsce podczas II wojny światowej. Dni Twierdzy były okazją do przeglądu tutejszych miejsc i obiektów. Są imponujące! Jest plan, żeby nakręcić w Świnoujściu serial o tematyce wojennej- mówi K. Zbieranek.
Jest i potencjał ludzki, co od lat udowadniają pasjonaci historii z miasta nad Świną. Podczas Dni Twierdzy mogliśmy obejrzeć na żywo inscenizację bitwy, która nigdy się nie odbyła. Desant sił aliantów na naszym Wybrzeżu i walka z Armią Czerwoną mogłyby mieć miejsce, gdyby opracowany na polecenie Churchilla brytyjski plan ataku na ZSRR doszedł do skutku.
– Przyjęliśmy scenariusz, w którym spełniły się marzenia polskiego podziemia ? tłumaczy Martyna Napart ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. ? W widowisku brali udział zarówno rekonstruktorzy, jak i polscy żołnierze. Desant z kutrów desantowych zorganizowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, a spadochroniarze, którzy wylądowali na naszej plaży, to zawodowcy z elitarnej jednostki, którzy wykonują skoki nawet z wysokości 12 kilometrów. Tym razem wcielili się w żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej która podczas II wojny światowej została uformowana na Zachodzie ? tłumaczy M. Napart.
Jaki był wynik starcia? Radziecka linia obrony została przełamana a czerwonoarmiści ukryci wewnątrz bunkra zginęli. Impet ataku aliantów wstrzymał jednak radziecki czołg T-35/85, który zniszczył amerykańskiego Shermana M4. Sytuację uratowali żołnierze Armii Krajowej, którzy w ostatniej fazie bitwy zaatakowali tyły Sowietów.
Chociaż bitwa przyciągnęła największą widownię, to w ramach Dni Twierdzy odbyło się wiele innych wydarzeń. Piotr Laskowski w Forcie zachodnim opowiadał historię nalotu brytyjskich lancasterów na świnoujski port, którą opisał w swojej książce ?Nalot na Lutzowa?, a Michał Rembas promował cieszącą się już sporą popularnością książkę „Bitwa o Szczecin”. W Forcie Gerharda mogliśmy posłuchać historii żołnierzy-kleryków, którzy służyli w latach 60. w Bateriach Artylerii Stałej. Z kolei paradę ulicami Świnoujścia poprowadził komandor Józef Czerwiński, który w wieku 15 lat został partyzantem w 27. Wołyńskiej Dywizji AK, a później żołnierzem 1. Armii Wojska Polskiego. Jego szlak bojowy wiódł z Wołynia aż po Berlin.
Organizatorem Dni Twierdzy na Wyspach 2016 była Świnoujska Organizacji Turystycznej. Głównym pomysłodawcą imprezy która odbywa się nie przerwanie od 6 lat jest Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża które ma swoją siedzibę w Forcie Gerharda. Głównym sponsorem imprezy był Gaz-System S.A. Patronat medialny nad imprezą sprawował ?Kurier Szczeciński?.
Program VI Dni Twierdzy na Wyspach 2016
9-11. września 2016 r.
PIĄTEK
(9 września 2016)
12:00- 18:00 Dzień otwarty Fortu Gerharda (wolne datki dla Tomusia Cieciorko).
12:00 Otwarcie wystawy: „Codzienna służba w Bateriach Artylerii Stałej – żołnierze klerycy rocznika 1965-67”. ( Fort Gerharda) Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni / Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12:30 Baterie Artylerii Stałej – obrońcy polskiego wybrzeża – prezentacja Arkadiusza Woźniakowskiego ( Fort Gerharda).
14:00 Turniej łuczniczy o puchar Fortu Anioła ( Fort Anioła).
SOBOTA
(10 września 2016)
11:00- 18:00 Dzień otwarty Fortu Zachodniego (wolne datki dla Tomusia Cieciorko)
11:30-12:30 Parada historyczna ulicami miasta ( Plac Kościelny- Piłsudskiego- Promenada- Aleja Interferie) .
12:30- 13:00 Koncert zespołu Pipes & Drums ( muszla koncertowa).
12:00 -17:00 Zimna Wojna- wystawa plenerowa Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu ( wejście na plaże na wysokości tzw. wschodniej patelni) .
14:00- 16:00 Widowisko historyczne: Operacja „Nie Do Pomyślenia”
(Operation Unthinkable) – plaża na wysokości wiatraka.
16:30 Pokazy dynamiczne czołgów i pojazdów historycznych
(plaża przy wiatrku).
18:00 Promocja książki Piotra Laskowskiego „Nalot na Lutzowa” (Fort Zachodni).
19:00 Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem – „Bitwa o Szczecin”.
20:00 Kino pod gwiazdami – dziedziniec Fortu Zachodniego.
24:00 Zwiedzanie specjalne PODZIEMNEGO MIASTA
(obowiązuje rezerwacja miejsc tel. 789072244 ).
NIEDZIELA
(11 września 2016)
11:00-15:00 Dzień otwarty Remizy Artyleryjskiej ( Towarzystwo Przyjaciół Fortu- wolne datki dla Tomusia Cieciorko).
15:00 Wycieczka rowerowa do Baterii Miellin ( zbiórka na stacji benzynowej Shell).
Głównym organizatorem Dni Twierdzy jest Świnoujska Organizacja Turystyczna
Współorganizatorzy:
Fort Gerharda, OSiR Wyspiarz
Flotylla Obrony Wybrzeża
Patronat Honorowy Prezydent Miasta Świnoujście
Sponsor Główny
GAZ-SYSTEM S.A.